Хором земля й небеса:
– Благословенні довіку,
Хто себе кров’ю вписав
В книгу безсмертя велику.
Євген Плужник
«Галілей»
Історія України мала багато трагічних періодів. Коли свобода і навіть сам факт існування українського народу опинявся під загрозою. Але завжди в такі періоди найкращі сини і дочки України ставали на захист своєї землі, своєї держави, своїх співвітчизників.
На Майдані пліч-о-пліч стали українці і євреї, росіяни та вірмени, грузини і білоруси. Їх об’єднала українська земля та бажання жити у вільній країні.
Героїв Небесної сотні, як і сотні тисяч учасників Майдану об’єднало прагнення правди. Правди – як природного єднання істини та справедливості. Заради майбутнього для оновленої, кращої України вони віддали своє тіло і своє життя.
Герої Небесної сотні з Рівненщини, які віддали своє життя за Батьківщину, достойні того, щоб пам’ять про них залишилася жити для майбутніх поколінь.
На сесії 3 червня 2014 року прийняли рішення про присвоєння звань «Почесний громадянин міста» та надання відзнак «За заслуги перед містом» І ступеня Георгію Арутюняну, Валерію Опанасюку та Олександру Храпаченко.
Арутюнян Георгій Вагаршакович (1960-2014) – громадянин Грузії, активіст Євромайдану та ВО «Свобода». Народився 4 липня 1960 р. в м. Батумі (Грузія), етнічний вірменин. Отримавши посвідку на постійне місце проживання в Україні, останні роки мешкав у м. Рівне, працював у Водоканалі і на будівництві. За свідченням очевидців, його застрелив снайпер біля Монумента Незалежності 20 лютого. Тіло загиблого перенесено до Михайлівського Золотоверхого собору, згодом доставлено в Рівне каретою швидкої допомоги. На в’їзді до міста тіло Арутюняна зустріли понад 400 автомобілів рівненчан, які ескортом провели героя до центральної площі міста. Похований 23 лютого 2014 року на кладовищі «Нове» в м. Рівне.
Городнюк Іван Володимирович (1984-2014) – взимку 2013-2014 років двічі їздив на Майдан Незалежності у Києві, де був активним учасником Революції гідності. Був членом Волинської сотні Самооборони Майдану, мав псевдо «Месник». У розпал протистояння на Грушевського стояв у перших лавах перед барикадами. 19 лютого 2014 року повернувся додому з Майдану зовсім виснаженим та понищеним, адже напередодні його жорстоко побили бійці «Беркуту», окрім того він ще й захворів на пневмонію після того як бійці «Беркуту» облили його холодною водою з водометів, а до того сильно поморозив нижні кінцівки. Іван Городнюк звернувся до лікарів, але серце не витримало і в ніч на 20 лютого 2014 року зупинилося. Похований у місті Березне Рівненської області.
Опанасюк Валерій Адамович (1971-2014) – рівненський активіст, член сотні «Волинська Січ», захисник Майдану. Народився 20 травня 1971 року в багатодітній родині в селі Дюксин Костопільського району на Рівненщині. Вчився на слюсаря, багато років працював телемайстром, а останніх п’ять років – автомеханіком у Рівному. У 2004 році відстоював майбутнє під час Помаранчевої революції. Валерій загинув 20 лютого на столичному Майдані, коли з передової відтягував людей, які були поранені. Зі слів жінки Вікторії, його цінували за прямоту і чесність. Валерій батько 5-х дітей.
Храпаченко Олександр Володимирович (1987-2014) – активіст Євромайдану, член сотні «Волинська Січ», театральний режисер-початківець. Народився 18 вересня 1987 року в м. Рівне. Закінчив рівненську школу № 19, в якій очолював учнівське самоврядування, грав у КВН. Займався у театральній студії Палацу дітей та молоді. Закінчив Рівненський державний гуманітарний університет (кафедра театральної режисури). Він захоплювався туризмом, полюбляв мандрівки, займався скелелазінням. . Зі спогадів друзів, Олександр часто казав: «Хочеш побачити справжність людини? Візьми її із собою в похід на три дні!». Брав участь у протистояннях, які тривали у столиці. Убитий 20 лютого пострілом снайпера на вулиці Інститутській у Києві.
Небесна сотня / К. Богданович, Х. Бондарева, Ю. Бухтоярова та ін. ; упоряд.: О. Трибушна, І. Соломко ; передмови Патріарха Філарета, о. Г. Коваленка, о. Святослава; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Х. : Фоліо, 2014. – 206 с.
Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Книга нагадала всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.
Революція гідності в публіцистиці …Тієї зими 2013 року ми багато нового про себе дізналися. Що синьо-жовтий прапор на спині може суттєво зігрівати на морозі, а під червоно-чорним узагалі спекотно. Що на вулицях європейської столиці влада може стріляти в перехожих, а центр Києва з легкістю перетворюється на Січ. Що війна буває так близько. Що добро перемагає зло. І не тільки в казках, а й у касках… Ми не знали, що в повітрі свободи так багато сльозогінного газу… Протягом трьох місяців увага вітчизняних та світових засобів масової інформації була прикута до Євромайдану. Українські письменники, науковці, публіцисти, дипломати активно осмислювали революційні події, давали їм моральну та фахову оцінку, розмірковували про значення суспільних змін для культури і націотворення.
Євромайдан : хроніка в новелах. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 216 с.
Євромайдан: хроніка відчуттів : [колекція есе Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука]. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 156 с.
Кідрук М. Майдан 2.0. / М. Кідрук // Кідрук М. Небратні / Макс Кідрук : передм. А. Любки. – Х. : Клуб Сімейного дозвілля, 2015. – С.147-199.
Майдан Гідності! (Пам’яті «Небесної сотні») / упоряд. С. Козак. – К. : Літератур. Україна, 2014. – 204 с. – (Бібліотека газети «Літератур. Україна». – 2014. – № 9).
Щербак В. Мій Майдан : Революція Гідності, листоп. 2013 – лют. 2014 / В. Щербак. – К. : ЗН УА, 2015. – 271 с.
Євромайдан в поезії вараських літераторів
Коли люди пережили шок від перших кривавих подій, гнів помсти й холоднокровність оборони, – почалося глобальне структурне осмислення нової дійсності. Поезія – це перші спроби зрозуміти, що відбулось…
Інтернет-ресурси
Голубєв В. Річниця Майдану: як починалася Революція Гідності у Рівному [Електронний ресурс] / В. Голубєв, О. Данильчук // Ого. Новини Рівного. Оголошення : сайт. – Режим доступу : http://ogo.ua/articles/view/2014-11-20/56910.html. – Назва з екрана.
Рівняни – на Євромайдані. До річниці подій [Електронний ресурс] // Рівне 1. Телеканал : сайт. – Режим доступу : http://www.rivne1.tv/Info/?id=40586. – Назва з екрана.
Мельничук О. Рівненський Євромайдан зібрав понад 500 прихильників євроінтеграції [Електронний ресурс] / О. Мельничук // Ого. Новини Рівного. Оголошення : сайт. – Режим доступу : http://ogo.ua/articles/view/2013-11-24/44925.html#. – Назва з екрана.
Конарчук Г. Поетика революції [Електронний ресурс] // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : [сайт] / Г. Конарчук. – Режим доступу : http://libr.rv.ua/ua/news/2449/. – Назва з екрана.
Друктейніте Ю. У Рівному відкрили Дошку пам’яті героїв АТО та Революції Гідності [Електронний ресурс] / Ю. Друктейніте // ERVE.UA : сайт. – Режим доступу
: http://erve.ua/news/society/u_rivnomu_vidkryly_doshku_pam_yati_geroyiv
_ato_ta_revolyutsiyi_gidnosti_foto_1410.html. – Назва з екрана.
***
Естетика Майдану. До річниці Революції Гідності [Електронний ресурс] // In-Art : інформаційно-аналітичний портал. – Режим доступу : http://be-inart.com/post/view/844. – Назва з екрана.
«Усе залежало від нас» : спогади про розстріл Майдану [Електронний ресурс] //
Рік після розстрілу Майдану : фотоколаж [Електронний ресурс] // ВВС Україна :
В Україні зняли фільм про Небесну сотню «Зима, що нас змінила» : [відеофільм] [Електронний ресурс] // Рівне 1. Телеканал : сайт. – Режим доступу : http://www.rivne1.tv/Info/?id=33727. – Назва з екрана
Перша річниця революції гідності: підсумки та перспективи : збірник матеріалу круглого столу [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://kpnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/2/2015/01/ Збірник_круглий-стіл.pdf. – Назва з екрана.
П’ять головних висновків з Революції Гідності [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.vilni.info/2014/04/blog-post_3436.html. – Назва з екрана.
Скористалися матеріали із http://libr.rv.ua/ua/virt/130/